Peteklerin altı ısınmıyor ve sorunlar yaşıyorsanız, petekleriniz hiç ısıtmıyor ise, peteklerin yalnız üst kısmı ısınıyor gibi sorunlar ile ortaya çıkıyorsa öncelikle uzman servisimizden destek alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle peteklerin altı ısınmıyor sorununa ve peteklerin ısınmama nedenlerine göreceğiz.Günlük hayatta çoğu zaman peteklerin altının ısınmaması veya kombi suyu ısıtmaması gibi sorunlarla karşılaşırız.Hele ki kışın banyo peteği çalışmıyorsa Peteklerin altı ısınmıyor ise kombiden istenen verim alınmaz ve petekler geç ısınma sorunu göstererek ısı verimliliği düşerek enerji miktarı da artmaktadır.

peteklerin altı ısınmıyor sorunu

Özellikle kış aylarında meydana gelen bu sorunlar kalorifer peteklerinin ısınmasına engel olmaktadır. Kombinin bozulmasından dolayı meydana gelebilen sorunlar peteklerin altı ısınmıyor veya kombi suyu ısıtmıyor şeklinde olurken bizi de zorluğa sokmaktadır.Kış aylarında banyo peteklerinin ısınmaması , kombi sorunları ile birleştiğinde hastalıklara davetiye çıkarır.

Peteklerin Altı Isınmıyor ve Kombi Bakımı ?

“Kombi bakımı nasıl yapılır? sorusunun yanıtlarına geçemeden önce kombi bakım sürecinde güvenliğin ön planda tutulması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bu amaçla kombi bakımı işlemlerine geçmeden önce kombide doğal gaz ya da su kaçağı olup olmadığının netleştirilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kombi bakımı yaparken ilk olarak kombi içerisindeki kirli suyun tamamen tahliye edilmesi gerekir.

Kirli suyun tahliyesi tamamlandıktan sonra genleşme tankının basıncı ölçülür. Basınç ideal değerlerin altındaysa hava basılarak genleşme tankındaki basınç yükseltilir.

Yanma haznesinin temizliği yapılır, bu sırada brülör de fırça yardımıyla pisliklerden arındırılır.

Ateşleme mekanizması kontrol edilir.

Üç yollu vana temizlenir.

Fan testi yapılır ve kirliliği doğrultusunda su ve yine bir fırça yardımıyla temizlenir.

Gaz ayar kontrolleri gerçekleştirilir.

Kalorifer filtresi temizlenir.

Kombi Bakımı Neden Yaptırmalıyız ?

· Kombi bakımı güvenlik sağlar: Kombiler bakımları yapılmadığında ya da arızalandığında ciddi güvenlik riski oluşturabilirler. Dönemsel kombi bakımı süreçleri sırasında gaz kaçaklarının olup olmadığı, patlama riskinin bulunup bulunmadığı gibi önemli parametreler kontrol edilir. Aynı zamanda karbonmonoksit zehirlenmesi ihtimali de sorgulandığı için kullanıcıların güvenlik riskleri ortadan kaldırılır.

· Kombi bakımı enerji tüketimini azaltır: Dönemsel olarak gerçekleştirilen kombi bakımı işlemleri kombilerin daha verimli çalışmasını sağlayarak doğal gaz tüketimini azaltır. Böylece kombi sahipleri hem tasarruf etmiş hem de atmosferdeki karbon birikiminin artmasını önleyerek çevreyi korumuş olurlar.

· Kombi bakımı kombi tamiri masraflarını azaltır: Dönemsel olarak bakımları yapılan kombilerin potansiyel arıza nedenleri bakım işlemleri sırasında tespit edilebilir. Böylelikle ciddi bir arıza oluşmadan önce gerektiği takdirde aşınan parçalar değiştirilerek olası tamirat süreçleri engellenir.

Kombi bakımı kombinin ömrünü uzatır: Kombi bakımlarının düzenli olarak gerçekleşmesi kombilerin ömrünü uzatır. Hem kombi aksamlarının temizlenmesi hem kombinin aksayan parçalarının tespit edilmesi hem de kombinin aşırı zorlanmasının engellenmesi açısından kombi bakım süreçleri elzem öneme sahiptir.

Kullanıcıların en çok karşılaştığı sorunlardan birisi ise peteğin alt kısmının ısınmama sorunudur. Peteklerin altınının ısınmama sorunu birkaç petekte görülebildiği gibi tüm peteklerde de olabilmektedir. Bazı peteklerin ise alt kısmı az ısınma sorunu göstermektedir. Bu sorunun kombi ile alakası yoktur tamamen peteğin iç tesisatı ile ilgilidir. Eğer petek temizleme işlemi yaptırmadıysanız içerisinde ki suya bağlı olarak peteklerin içerisinde ki suya bağlı olarak içinde kireçlenme meydana gelmekte ve tıkanıklık oluşmaktadır. Su gerekli hızda ilerleyemediği için ise peteklerin ısınmama sorununu ortaya çıkarmaktadır.

 

Siz de peteklerin alt kısmında ki ısınmamasından şikayetçi iseniz ve bu sorunla karşılaşmak istemiyorsanız petek temizleme işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Hemen teknik servisimizden petek ısınmaması ile ilgili destek alabilirsiz.

  • Ek olarak destek alabiliceğiniz konular ;
  • Kombi Bakımı
  • Petek temizleme
  • Petek ısınmıyor sorunu
  • Banyo peteği
  • Kombi Temizliği

Comments 0

Leave a Comment